Edustusjoukkue aloittaa harjoittelun kohti kautta 2026-2027 ensi viikolla. Inssi-Divariin lähdetään uudistetulla valmennustiimillä. Päävalmentajan paikan ottaa Sakari Salmela. Salmela aloittaa myös seuran valmennuspäällikkönä 1.6. alkaen. Salmelan valmennustiimin kaksi muuta lajivalmentajaa ovat Anni Nakari ja Sami Puruskainen. Nakari on ollut mukana Edustusjoukkueen valmennuksessa kolmella edellisellä kaudella ja tuo jatkuvuutta valmennukseen. Puruskainen siirtyy Edustusjoukkueen valmennustiimiin Josban naisten päävalmentajan paikalta. Puruskainen kerkesi valmentaa Josban naisia kahden edellisen kauden ajan. Puruskainen omaa vahvan valmennus- ja pelaajataustan myös jääkiekon puolelta.
Maalivahtivalmentajana jatkaa Juho Meuronen. Meuronen on vastannut viimeiset viisi kautta myös mm Suomen maajoukkueen ykköstorjuja Miia Maarasen valmentamisesta. Fysiikka- ja psyykkisenä valmentaja jatkaa kolmatta kautta Sanna Rehn. Sanna on toiminut Joensuun alueella usean palloilujoukkueen valmennustiimeissä mm mestistä pelaavan Jokipoikien mukana. Salmelan valmennustiimin täydentää videovalmentajana aloittava Janne Keskinen. Keskinen lukeutuu Salmelan luottohenkilöihin jo Josban päävalmennus ajoilta.
-Saimme FB Factorin Edustusjoukkueeseen haluamani valmennustiimin ja taustatiimin, jossa on monipuolisesti osaamista salibandyn ja urheilun saralta. Sanoisin,että meidän taustatiimi on kilpailukykyinen koko Suomen mittakaavassa puhuttaessa pääsarjatason salibandyjoukkueista. Samaan hengenvetoon on kuitenkin hyvä muistaa, että meidän toimihenkilöt eivät tule ensi kaudella tekemään yhtään maalia tai ottamaan yhtään peittoa, vaan olemme auttamassa pelaajia paremmiksi urheilijoiksi ja paremmiksi salibandyn pelaajiksi. Odottamme innolla jo alkavaa harjoituskautta ja sitä, minkälaiseksi lopullinen joukkue muodostuu kesän aikana, kertoi päävalmentaja Sakari Salmela
-Oikein hyvä valmennuskuusikko saatiin kasaan. Tiimissä on monenlaista osaamista ja toiminta siirtyy nyt useamman pykälän ammattimaisempaan suuntaan jota tarvitaan että tavoite nousta F-liigaan seuraavien kahden kauden aikana toteutuu, kommentoi joukkueen manageri Markus Holopainen.
-Joukkue aloittaa harjoittelun maanantaina 4.5.2026. Harjoitusringissä on tällä hetkellä on 23+3 pelaajaa, joista 13+1 on sopimuspelaajia. Muutamia uusia pelaajia varmaan liittyy vielä harjoitusrinkiin kevään ja alkukesän aikana, kun työ- ja opiskelukuviot selkeytyvät. Lisää sopimuksia tullaan julkaisemaan touko-kesäkuun aikana, jatkaa manageri Holopainen.
Edustusjoukkue kaudella 2026-2027
Jenna Väisänen MV
Inka Katajisto
Venla Nieminen
Emma Louhi
Julia Pehkonen
Nea Rova
Jennica Holopainen
Sira Miettinen
Lilja Tahvanainen
Maija Juvonen
Vilma Kosonen
Elsa Pääkkönen
Tuuli Repo
Saara Kärki
Taustat
Päävalmentaja: Sakari Salmela
Lajivalmentajat: Anni Nakari ja Sami Puruskainen
Maalivahtivalmentaja: Juho Meuronen
Fysikka- ja psyykkinenvalmentaja: Sanna Rehn
Videovalmentaja; Janne Keskinen
Joukkueenjohtaja: Anu Ryhänen+
Manageri: Markus Holopainen




